חישניים לבקר 8051

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

גשר H לסרבו

הודעהעל ידי אמנון » ב' יוני 06, 2005 6:21 pm

עמית שלום
היצצתי בדף הנתונים של הרכיב ואכן מצאתי בעמוד 9 היתיחסות לסרבו , עדין לא יצא לי לקרוא את כל הדף נתונים אבל עד כמה שהבנתי לא מדובר על SERVO RC אלא על מנוע סרבו אחר , בכל מקרה אני אקרא את כל הדף בהמשך .

קישור לדף הנתונים : http://www.iweil.com/devices/hbridg/3951.pdf

אשמח לשמוע תגובות .

בכל מקרה אם תציץ במיבנה של SERVO RC ושוב בדגש על סרבו של טיסנים

אתה תבין שה H BRIDGE כבר נימצא בתוכם , ולכן אין צורך בגשר H חיצוני , אתה זקוק רק למקור PWM.

לדוגמא לסכימה של המעגל של סרבו RC של פוטאבה:
תמונה

שים לב לרכיב Bal6686 - זהו H BRIDGE .

הסירטוט נילקח מ : http://www.seattlerobotics.org/encoder/ ... %20PWM.htm

עמית , ועל אף כל מה שכתבתי , התשובה שלך צריכה בדיקה יותר מעמיקה.
אמנון :shock:
אמנון

חלקים בסיסים

הודעהעל ידי אמנון » ב' יוני 06, 2005 6:35 pm

אנטון תודה רבה על ההבהרה (ונשבע לך שלא היה לי מושג על מה אתה מדבר).

אבל גם עכשיו קצת קשה לי לענות לך , ואני אנסה בכל זאת:

גשר H כמו שכבר הייתה אמור לקרוא בוא צורה של חיבור של 4 מפסקים וצרכן 1 (המנוע שלך) .

הצורה הזאת מאפשרת ע"י סגירה של שני מפסקים לחבר הדק אחד של המנוע ל + (ניקרא להדק הזה 1 מעכשיו) ואת ההדק השני של המנוע ל - (ניקרא לו 2). דבר שגורם למנוע להיסתובב בכיוון אחד . אם הייתה סוגר את שני נמפסקים האחרים אז הדק 1 היה מקבל - והדק 2 היה מקבל + והמנוע היה מסתובב לכיוון השני.

אז המיבנה הבסיסי של הגשר הוא 4 מפסקים ומנוע .

עכשיו ארבעת המםסקים יכולים להיות :
מפסקים ממש (שמפעילים ביד).
ממסרים (מפסקים אלקטרו מכניים שמפעלים חשמלית).
או טרנזיסטורים למיניהם (שבסופו של דבר הם מפסקים שמופעלים חשמלית אבל עם אפשרות הפעלה וכיבוי מהירה אלפי מונים משל ממסר).

בכל מקרה לשימושך , לרוב אתה יכול להישתמש בגשר H שמגיע כרכיב מוכן (מין שבב שכזה) שכל הגשר (למעט המנוע) כבר נימצא בתוכו.

אמנון

הודעהעל ידי אנטון2 » ב' יוני 06, 2005 7:02 pm

אה הז כפי שהבנתי גשר H יכול להיות מארבע טרניזיזטורים ומנוע נגיד .

ראית מעגל של גשר H פו באתר וראיתי שם שערים לוגים מה :idea: תפקידם ובכלל
סמל אישי של המשתמש
אנטון2
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי אמנון » ב' יוני 06, 2005 7:18 pm

בוא ניקרא ביחד:
למעגל הלוגי נכנסים שני קווי קלט: קו האפשור, וקו הכיוון. המעגל, המורכב מ-4 שערי AND ושער NOT אחד, מספק את פונקצית הבסיס לכל אחד מהטרנזיסטורים ב- H-Bridge, כך שיפעלו בהתאם לטבלה שלמטה. כאשר קו האפשור במצב לוגי '0', הפלט של כל שערי ה-AND יהיה '0', ולא יעבור זרם ב- H-Bridge. כאשר קו האפשור במצב לוגי '1',זוג הטרנזיסטורים שימצאו בתחום הרוויה תלויים בערך המצוי בקו הכיוון.

ועכשיו נסתכל בציור :

תמונה

מה היה קורה עם S3 ו S4 היו ניסגרים (מוליכים ) באותו זמן ?
אמנון

הודעהעל ידי אנטון2 » ב' יוני 06, 2005 7:28 pm

מנון ב מה שנתת לי בישביל זה אסון אי לא כלכך טוב באלקטרוניקה אבל לדעתי המנוע לא יעבוד

ואל תישאל למה :oops:
סמל אישי של המשתמש
אנטון2
משתמש ותיק
משתמש ותיק

אלקטרוניקה

הודעהעל ידי אמנון » ב' יוני 06, 2005 7:42 pm

אנטון
אני כן אשאל .

תתחיל מה + בראש התמונה , תיזכור שגם S3 וגם S 4 מוליכים עכשיו ותמשיך לאדמה (המינוס) . הזרם ירוץ במסלול הזה ישירות בין ה + ל - ומה שתקבל זה קצר או במילים אחרות עשן .

בקיצור הלוגיקה באה להגן עליך ממצבים הרסניים , היא לא חובה היא רק מגנה .

ולגבי האלטרוניקה :
http://www.geocities.com/electronics20002001/

ובקשה אחרונה , אנטון תקרא את מה שאתה כותב ליפני שאתה שולח (תצוגה מקדימה) אתה מיתחרה איתי בשגיאות והשמטת אותיות , וזה די מציק.

אמנון

הודעהעל ידי אנטון2 » ב' יוני 06, 2005 7:47 pm

סליחה שמתי לב בשגיאות אבל יחסית היתי צודק כי אם יש קצר אז המנוע ליפעל אבל אני חשבתי

שמכיוון ש s4 ו s3 לא יעבדו אז הם לא יתנו לזרם לעבור והמנוע לא יפעל

אה ואת ה שערים הלוגים אפשר ליקנות ולא עניתה לי אם זה אפשרי ליבנות גשר H מ 4 טרניזיזטורים ומנוע
סמל אישי של המשתמש
אנטון2
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי shtroodel » ב' יוני 06, 2005 9:10 pm

אנטון כן אפשרי, אבל לא כדאי בטח לא אם אתה לא ממש מבין באלקטרוניקה

בתוך השבבים המוכנים יש כבר את כל מה שאתה צריך כולל בקרת זרם, ניתוק המנוע במצבים של קצר או התחממות יתר, דעיכת זרם בהיפוך קוטביות ועוד כהנה וכהנה תוספות.

לבנות מעגל שיענה אפילו על הצרכים הבסיסיים ביותר של מנוע עם אפשרות סיבוב לשני הכיוונים יעלה יותר מאשר לקנות את השבב המוכן (ואני מדבר כאן על רכיבים נטו בלי קשר לזמן שתשקיע ולכמה רכיבים שתהרוס בדרך) והוא עדיין יהיה רגיש הרבה יותר להפרעות למיניהן...

לגבי השבב המדובר של אלגרו (3951) אני עבדתי עם שבב מאוד דומה לו ואין לו שום יכולת להפעיל סרבו (או לפחות לא זה הייעוד המקורי שלו) למרות שיש לו יכולת ליצור שעון פנימי אבל אין בזה שום טעם כי את זה אתה יכול ליצור עם רכיבים פשוטים בהרבה...
Ein Volk, Ein Reich, Ein Frrrrr!
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי אנטון2 » ג' יוני 07, 2005 6:18 am

תוכל להביא לי שם של שבב שיכול להתאים לגשרH ודרך אגב חוץ מהשבב אני אצטרך עודרכיבים
סמל אישי של המשתמש
אנטון2
משתמש ותיק
משתמש ותיק

בוקר טוב גם לך

הודעהעל ידי אמנון » ג' יוני 07, 2005 9:06 am

בוקר טוב גם לך
מתי תבין שתביא לי תגיד לאמא שלך , למוכר ביחנות או לחברים שלך ?

וכמו שכבר אמרתי לך :

אנטון ראשית אני לא יכול להביא לך .
שנית מעגל של גישרי H אתה יכול לימצוא בחניות אלקטרוניקה או בגוגל (או במילון המונחים).
אתה צריך לדעת כמה זרם וכמה מתח מקסימאלי המנוע שלך צורך ! ואז ליבחור את הרכיב המתאים ע"פ דפי הנתונים , ובדפי הנתונים תימצא גם את המעגלים

ואני שוב אדגיש :
אתה צריך לדעת כמה זרם וכמה מתח מקסימאלי המנוע שלך צורך !

בלי התשובה לזה לא תדע איזה רכיב לקנות.

ואחרי שיהיו לך את המידע אז :
ואז ליבחור את הרכיב המתאים ע"פ דפי הנתונים , ובדפי הנתונים תימצא גם את המעגלים

ובמעגלים יצויין אם אתה צריך רכיבים נוספים (לפעמים צריך עוד דיודות וא או קבלים).

ומה שהכי יפה זה שאם כבר הייתה מיסתכל על מה שכתבתי לך (וכן הכל היתחיל איתך) על גישרי H הייתה גם רואה קישור לרשימת דפי נתונים .
ובכל דף נתונים בהתחלה יש תקציר של ה
זרם וכמה מתח מקסימאלי המנוע
שהרכיב יודע להיתמודד איתו .

דרך אחרת זה לדעת את הפרטים על המנוע ולישאול בחנות האלקטרוניקה איזה רכיב יכול להתאים , אבל אז אתה תיצתרך בכל זאת דפי נתונים ולימצוא רכיבים חסרים.

אמנון
אמנון

הודעהעל ידי עמית » ג' יוני 07, 2005 9:45 am

אמנון, עיינתי יותר לעומק על הרכיב הוא יכול לשלוט גם במנועי צעד, וגם במנועי סרבו,
מנועי צעד וסרבו חייבים לקבל אות שמורה על כיוון, ככל הנראה למיטב הבנתי, הרכיב יודע לייצר את אותו אות.
עמית

סרבואים

הודעהעל ידי אמנון » ג' יוני 07, 2005 11:57 am

עמית שלום
שאלה: האם אתה מדבר מניסיון או רק מהדף נתונים ?

אני מדבר על מנועי סרבו של טיסנים , שלמיטב הבנתי הם שונים ממה שנהוג לקרוא לו סרבו (ואשמח אם תתקנו אותי). עם מנועי הסרבו RC יש לי ניסיון גם בהפעלה וגם במעגל הפנימי.

לגבי מנועי צעד , אם הבנתי אותך נכון אז אתה טועה , את מנועי הצעד לא מעניין דבר , הם מקבלים בכל פעם את מצב הסלילים להפעלה , במידה והמצב הזה הוא במרחק של צעד ממצב הסלילים הנוכחי , אז יתבצע צעד בפועל.

בקרי מנועי הצעד מגיעים עם שתי כניסות , אחת להגדרת הכיוון והשניה לפעולת הצעד.
לדוגמא 3 צעדים בכיוון מסויים אומר שלושה פולסים (עם ההשהיה המתאימה ) לרגל של הצעד בבקר מנועי הצעד , ולכיוון השני שלושה פולסים לרגל של הצעד ושל הכיוון באותו הזמן. שים לב שבפועל הבקר מפעיל בכל פעם סלילים אחרים .

בתמונה הבאה אתה יכול לראות את הסלילים שמופעלים בכל צעד:

.תמונה

לקוח מ :
http://eio.com/jasstep#software

אבל צורת ההיתמשקות הזאת היא לבקר ולא למנוע (גם בפעלת מנוע DC רגיל נהוג לתת כיוון והפעלה).

לעומת זה הפעלת סרבו של טיסנים דורשת אות שקובע את הנקודה במעלות שעליה הציר צריך ליפנות , כמו שניתן לראות בתמונה הבא :
תמונה

שלקוחה מ : http://www.seattlerobotics.org/guide/servos.html

ושוב עמית אני מדבר על סרבואים של טיסנים , ויכול להיות שהרכיב שלך יודע לתת להם אות מתאים , אבל הוא בהחלט לא הדרך הסטנדרטית . סרבואים של טיסנים לא זקוקים לגשר H .

ושוב תקנו אותי אם אני טועה
אמנון

הודעהעל ידי אנטון2 » ג' יוני 07, 2005 6:51 pm

תוב תודה :roll:
סמל אישי של המשתמש
אנטון2
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי עמית » ד' יוני 08, 2005 8:30 am

קודם כל, אני מדבר רק על עובדות שקראתי בדף הנתונים.

בקשר לפעולתם של מנועי צעד וסרבו, הבנתי אפה הייתה הטעות שלי בהנת הפעולה שלהם.
תודה :D

אבל אני מניח שבדפי הנתונים לא כתוב סתם, ודרך אגב את הרכיב מצאתי באתר של ישראל (מדור רכיבים), וליד שמו צוין שהוא למנועי סרבו, שוב אין לי מושג על איזה סרבו מדובר, הרי קיימים המון סוגי סרבואים, ככל הנראה חלקם בלי H-BRIDGE פנימי, והרכיב הזה מיועד בשבילם.
עמית

הודעהעל ידי shtroodel » ד' יוני 08, 2005 7:25 pm

המושג סרבו מתייחס למנוע עם משוב, ולכן אין טעות באיך שזה נכתב פשוט RC SERVO הוא רכיב אחר שהוא אמנם מנוע זרם ישר עם משוב אבל גם על לולאת בקרה והגבר פנימי...
Ein Volk, Ein Reich, Ein Frrrrr!
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הקודםהבא

חזור אל פורום הרובוטיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ואורח אחד