פרויקטון

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

פרויקטון

הודעהעל ידי רוית אבוטבול » ד' ינואר 01, 2003 1:36 am

אני צריכה לבנות מכשיר למדידת מרחקים מ10 סנטימטרים עד הערך 50 סנטימטרים
משהו יכול להסביר לי איך ומה השירטוט החשמלי

השגתי חיישן מרחק שרפ יש לו שלוש רגלים ו
גם רב מודד

איזה סוללה אני צריכה איזה נגדים

מבקשת עזרה,תודה
רוית אבוטבול

הודעהעל ידי אלי קולברג » ד' ינואר 01, 2003 8:21 pm

אם החיישן אנלוגי דגם GP2D12 שלושת החוטים הם בצבעים אדום שחור וצהוב.
יש לספק מתח של 5V (+ לחוט האדום ומינוס לשחור), ולמדוד המתח בין החוט הצהוב (OUTPUT) (+) לשחור (-). המתח אמור להשתנות בין 0.6V (שמונים ס"מ) לבין 2.6V (עשרה ס"מ).
סמל אישי של המשתמש
אלי קולברג
מורה

חיישן מרחק

הודעהעל ידי shtroodel » ד' ינואר 01, 2003 9:11 pm

החיישן של שרפ שאת מדברת עליו אני מאמין שהוא ה12 כלומר חיישן מרחק אנלוגי שמודד מרחקים בין 10 ל80 ס"מ.

חיישן אנלוגי נותן תוצאה בין 0 ל5 וולט טבל הספציפי הזה נותן עד 2.5 אם אני לא טועה את מוזמנת לבדוק באתר של שרפ או של אקרוניים (www.acroname.com) את צריכה לחבר את החוטים אל החיישן כמו בשרטוט ומשם את החוט האדום והשחור אל מקור מתח של 5 וולט והחוט הצהוב הוא זה שנותן לך את המידע (שוב בתור וולטים) את מודדת אותו בעזרת המולטימטר שציינת שיש לך בין הצהוב והשחור.

יכול להיות שתרצי להשתמש ברכיב כלשהוא שיעביר לך את המידע מאנלוגי לדיגיטלי ושם כבר תוכלי להמיר את הנתונים המספריים למרחק בסנטימטרים
Ein Volk, Ein Reich, Ein Frrrrr!
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי אברמוביץ » ו' ינואר 03, 2003 1:02 am

אלי קולברג כתב:אם החיישן אנלוגי דגם GP2D12 שלושת החוטים הם בצבעים אדום שחור וצהוב.
יש לספק מתח של 5V (+ לחוט האדום ומינוס לשחור), ולמדוד המתח בין החוט הצהוב (OUTPUT) (+) לשחור (-). המתח אמור להשתנות בין 0.6V (שמונים ס"מ) לבין 2.6V (עשרה ס"מ).

האם לא כדאי להוסיף נגד עומס אדון אלי אולי אתה יודע
באיזה תחום ההתנגות משתנה
אברמוביץ

הודעהעל ידי אלי קולברג » ש' ינואר 04, 2003 11:28 pm

אדון??? החיישן מוציא כאמור מתחים בין 0.6V למרחק הגדול ביותר (80 ס"מ) לבין 2.6V למרחק האפקטיבי הקצר ביותר (10 ס"מ) במרחקים קצרים יותר נגזרת המתח חיובית ולא נטפל בהם. הזרם שהחיישן מוציא הוא כ- 20mA, ולכן ניתן להזינו ישירות למיקרופרוססר או מיקרוקונטרולר. המתח באופן רגיל סטבילי ואינו צף. למקרים שבהם מורגשים שינויים בתנאי קצה, ניתן להוסיף נגד pull-up של 1K. ניתן גם להוסיף מסנן נמוכים RC או LC לסינון, ואם צריך, גם TVS להגנה מספייקים.
סמל אישי של המשתמש
אלי קולברג
מורה

מבקשת הסבר

הודעהעל ידי רוית אבוטבול » א' ינואר 05, 2003 10:35 pm

(10 ס"מ) במרחקים קצרים יותר נגזרת המתח חיובית ולא נטפל בהם.

מה זה נגזרת המתח אני יודעת מה זה נגזרת במתמתיקה אבל איך זה מתקשר לנושא

הזרם שהחיישן מוציא הוא כ- 20mA, ולכן ניתן להזינו ישירות למיקרופרוססר או מיקרוקונטרולר. המתח באופן רגיל סטבילי ואינו צף.

עד איזה זרם אפשר להכניס ישר לבקר
מה זה מתח סטבילי
מה זה מתח צף

למקרים שבהם מורגשים שינויים בתנאי קצה, ניתן להוסיף נגד pull-up של 1K. ניתן גם להוסיף מסנן נמוכים RC או LC לסינון, ואם צריך, גם TVS להגנה מספייקים.[/quote]

מה זה נגד PULL -UP

מה זה מסנן נמוכים RC LC TVC

לאיזה הגנה צריכים אןתם
רוית אבוטבול

הודעהעל ידי אלי קולברג » ב' ינואר 06, 2003 12:47 am

רוית,

גרף המתח כפונקציה של המרחק של החיישן בתחום של 0-10 ס"מ הוא לינארי חיובי, כלומר ככל שגדל המרחק גדל המתח, ביחס ישר וקבוע, זהו שיפוע חיובי. כעת, מה הנגזרת של Y לפי x של Y=ax+b, כאשר a ו- b קבועים? הייתכן שהיא שווה
ל- a?, אם כן זהו שיפוע הגרף המדובר (משוואת הגרף הנדון זהה למשוואה שהוצגה כאן). היות והשיפוע חיובי גם הנגזרת חיובית ולהיפך כי הלא חד הם.
הזרם שניתן לספק לבקר או להוציא מהבקר (sink ו- source) ולספק לצרכנים צריך להיות רשום במפרט הבקר. היות ואינך מציינת באיזה בקר את משתמשת, הביטי נא במפרט הטכני שלו. שם זה צריך להיות כתוב. בדרך כלל אין להזין יותר ממספר בודד של עשרות מיליאמפרים לקווי המעבד.
מתח סטבילי או מתח מיוצב הוא מתח שלא משנה את ערכו גם אם אספקת המקור הראשי אינה יציבה ומשתנה סביב ערך מתח ממוצע.
מתח צף הוא מתח שנקודת הייחוס שלו (אדמה) לא זהה לנקודת ייחוס של מתח אחר במעגל, מה שיכול להביא לשגיאה בפיענוח מתחים.
נגד pull-up משמש ל"קשירת" הקו לערך של VCC של 5V ברמות TTL. ובכך "מכריח את הקו להיות ב- 0 או 1 לוגי ולא לשוט באיזה שהוא ערך ביניים.
מסנן נמוכים הוא מעגל שמאפשר מעבר של תדירויות נמוכות ומונע מעבר של תדירויות גבוהות. היות וקצב עדכון החיישן הוא 30ms לערך הרי שהשינויים קורים בתדירויות נמוכות. לכן רצוי לסנן ולמנוע מ"רעש" שמקורו בהפרעות אלקטרו-מגנטיות, בדרך כלל בתדירויות גבוהות בהרבה, לעבור. RC ו- LC הם סוגי מעגלים המערכבים נגד-קבל או סליל-קבל שבתצורה מסוימת הם מסננים נמוכים (כלומר מאפשרים לתדירויות הנמוכות לעבור).
TVS שהם ראשי תיבות של Transient Voltage Suppressor הוא רכיב שמיועד לקטום ספייקים (פרצי מתח גבוה לזמן קצר מאוד), שעלולים לפגוע ברכיבים שבמעגל ובמיוחד ברכיבים המשולבים.
לפי שאלותיך כנראה שיהיה עלייך להשלים מעט מהחומר.
סמל אישי של המשתמש
אלי קולברג
מורה

הודעהעל ידי קרן בוזגלו » ב' ינואר 06, 2003 11:07 pm

המורה שלנו עכשיו במילואים

הוא תמיד אמר שאסור למדוד מסוללה ישר את המתח צריך לקצר אותה עם נגד
ואז למדוד את המתח על הנגד
לא הצלחתי להבין למה
1. אולי משהוא יוכל להסביר לי
2. האם זה קשור למתח סטבילי
קרן בוזגלו

רגע רגע רגע...

הודעהעל ידי shtroodel » ב' ינואר 06, 2003 11:43 pm

רגע רגע רגע רגע...

אלי אנחנו למדנו משהו שונה לחלוטין!! כדי למדוד מתח של ספק אנחנו חיברנו אותו לקבל ואז לפי משך הטעינה ידענו את הזרם ולפי עצמת הפיצוץ את המתח... ככה זה רק ביובל??

ד"א אלי אנחנו צריכים עוד מהקבלים הסגולים תכננתי מערך רציני....:)
Ein Volk, Ein Reich, Ein Frrrrr!
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי אלי קולברג » ג' ינואר 07, 2003 9:59 am

שטרודל, התבלבלת עם כימיה. שלא תהיה התנפלות המונית על המגמה בגלל ה"אפקטים".
קרן, אפשר למדוד ישירות מתח של סוללה. מה שאולי התכוונת הוא פריקה של סוללה באמצעות נגד וטעינתה מחדש. לכך יש חישובים וטכניקות כיצד לבצע זאת.
סמל אישי של המשתמש
אלי קולברג
מורה

לאלי

הודעהעל ידי רוית » ג' ינואר 07, 2003 11:53 pm

שטרודל :? אתה בכלל לא מצחיק :cry:

1. אלי אם סוללה ישנה ולא מקצרים אותה עם נגד האם היא לא מראה מתח
יותר גבוה במדידה ישירה

מה שאולי התכוונת הוא פריקה של סוללה באמצעות נגד וטעינתה מחדש. לכך יש חישובים וטכניקות כיצד לבצע זאת.[/quote]

2. אני לא מבינה סוללה רגילה או אפילו נטענת אפשר לפרוק עם נגד ולטעון מחדש.

תודה
רוית

הודעהעל ידי אלי קולברג » ד' ינואר 08, 2003 9:05 am

רוית,
במכשיר המדידה כבר יש נגד ורכיבים נוספים שמאפשרים למדוד את המתח. אין משמעות לכך שהסוללה ישנה או לא במקרה זה.
לא הבנתי מה את לא מבינה לגבי פריקה וטעינה. מה שציינת נכון הוא. פריקה של סוללה מבצעים עם נגד. טעינה עם מטען ועדיף כזה ששומר על קצב טעינה מתאים ועוצר הטעינה אוטומטית כשהסוללה טעונה (trickle charge).
סמל אישי של המשתמש
אלי קולברג
מורה

אדון אלי שלום, אני סבור שאתה טועה

הודעהעל ידי תלמי אברמוביץ » ה' ינואר 09, 2003 11:37 pm

אדון אלי שלום, אני סבור שאתה טועה
עבדתי במחסן אלקטרוניקה של התעשיה הצבאית 12 שנה
והבוס אמר לי תמיד לבדוק עם נגד מקצר סוללות

סוללה לפני שהיא נגמרת אם מודדים אותה ישר היא מראה כמעט אותו דבר
אבל אם מקצרים אותה דרך נגד ואז מודדים את הוולטים אז הוולוים יורדים לחצי ואפילו לשליש

הבוס שלי במחסן אלקטרוניקה היה טכנאי מוסמך ואני חושב שהוא לא טעה
תלמי אברמוביץ
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי אלי קולברג » ו' ינואר 10, 2003 12:24 pm

אדון תלמי שלום,

1. קרן רשמה משפט שבו נאמר כי אסור למדוד סוללה עם מודד וזה לא נכון.
2. רוב סוגי הסוללות כשהספקן יורד, קריאת המתח שלהן תרד גם כן. אכן במקרים מסויימים הקריאה תהיה נמוכה יותר אך זאת לעיתים רחוקות. אם נבחן את גרף הפריקה של סוללות נטענות, נראה כי הירידה בהספק מתרחשת לקראת סוף תקופת חייהן ואז יורד גם המתח. במודד נמצא נגד ורכיבים נוספים המאפשרים לקבל קריאה אמינה בדרך כלל. בסוללות אלקליין וסוג ישן יותר של Ni-Cad, היה באמת צורך בכך. היום ברוב המקרים זה אינו נחוץ.
3. אני מהנדס בעל תואר שני. למרות זאת אפילו אני יכול לטעות.
סמל אישי של המשתמש
אלי קולברג
מורה

אינג'ינר אלי שלום

הודעהעל ידי תלמי אברמוביץ » ו' ינואר 10, 2003 3:28 pm

אינג'ינר אלי שלום

האם סוללת אלקלין זה בטריה רגילה לא נטענת?2. רוב סוגי הסוללות כשהספקן יורד, קריאת המתח שלהן תרד גם כן. אכן במקרים מסויימים הקריאה תהיה נמוכה יותר אך זאת לעיתים רחוקות. אם נבחן את גרף הפריקה של סוללות נטענות, נראה כי הירידה בהספק מתרחשת לקראת סוף תקופת חייהן ואז יורד גם המתח. במודד נמצא נגד ורכיבים נוספים המאפשרים לקבל קריאה אמינה בדרך כלל. בסוללות אלקליין וסוג ישן יותר של Ni-Cad, היה באמת צורך בכך. היום ברוב המקרים זה אינו נחוץ.

אם ככה זה מובן כי אצלנו במחסן לא היו בטריות נטענות אפילו Ni-Cad עוד לא
היה

3. אני מהנדס בעל תואר שני. למרות זאת אפילו אני יכול לטעות.[/quote]

השחר העולה שלח לי "פקס של מחשב " כתב לי שאתה מהנדס בשני מקצעות
וגם לומד להיות רופא כל הכבוד אדון אלי
תלמי אברמוביץ
חבר פורום
חבר פורום

הבא

חזור אל פורום הרובוטיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו 20 אורחים