איך אני בונה רובוט שעוקב אחרי צליל?

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

איך אני בונה רובוט שעוקב אחרי צליל?

הודעהעל ידי רובו » ג' ספטמבר 27, 2005 9:25 am

אני רוצה לבנות רובוט או מכונית מסוימת שעוקבת אחרי צליל או בהפעלת אינפרא.
איך אני עושה שהיא תדע מאיפה בא הצליל ותכוון ותסע לכיוון המסוים?
רובו

הודעהעל ידי אמנון המנותק » ג' ספטמבר 27, 2005 10:05 am

רובו
זה לא כל כך אלמנטרי.

בעיקרון , אתה מיתבסס על זה שמהירות הקול היא ידוע (כ 300 מטר בשניה)

אם אתה מציב שני מיקרופונים עם מרחק ידוע ביניהם (לדוגמא שתי האוזניים שלך)
ואז אתה משמיע צליל ממקור נקודתי , אז הצליל שנע במהירות הקול יגיע למיקרופון (אוזן) שקרובה אליו יותר מהר מאשר למיקרופון (אוזן ) השני.
כאשר המקור נימצא בין שני המיקרופונים ולא משנה באיזה כיוון (ליפני מאחורי מעל ...) וגם לא משנה המרחק, אז שני המיקרופונים יזהו את הצליל בדיוק ביחד. וזה אומר שאתה על מישור אחד עם מקור הצליל.

עם תישתמש בשלושה מיקרופונים, המישור (קדימה אחורה מעל מיתחת , ללא תלות במרחק ) יהפוך לקו (קדימה אחורה ללא תלות במרחק).

עם המיקרופונים שלך כיווניים , או שאתה משתמש ב 4 מיקרופונים , תוכל גם לדעת כיוון ללא תלות במרחק.

הסלט הזה מספיק כדי לנסוע בכיוון הרצוי.

אם אתה רוצה לדעת מיקום מדוייק של המקור במרחב אתה צריך להיכנס למה שניקרא טרנגולציה .

זה הרעיון על קצה המזלג

תכלס אתה צריך ליבדוק איזה מקרופון מזהה את הצליל ראשון , לסובב את הרובוט לכיוון המיקרופון שזיהה את הצליל ראשון , עד לשלב שהצליל מגיעה לשני הצדדים באותו זמן , ואז לנסוע ישר .

אני מדבר , בפשטות, על הצליל הראשון , אבל אם הצליל רציף אז אתה צריך ליבדוק את צורת הגל (הקול נע בגלים) ולהיתבסס על הזמן שהרכסים השונים בגלים מגעים למיקרופונים.

אמנון :shock:
אמנון המנותק

הודעהעל ידי מגבת » ג' ספטמבר 27, 2005 10:55 am

אמנון, לידיעתך, ההתנתקות נגמרה. צא מזה :)
מגבת

הודעהעל ידי אמנון המשתהה » ג' ספטמבר 27, 2005 11:28 am

:roll:
מגבת
אני מחזיק מעצמי אדם על גבול החריף (בפלפל אני טובל את הכפית בחריף , ואז מחזיר לקערה)
אבל הפעם אני מוריד את הכובע (חבשתי אותו במיוחד ליפני) ואומר לך :?: :?: :?: (אתה יכול לעשות את הקול הבא כאפקטים : "ההההההההההההא ?")

לא ירדתי לסוף דעתך ואפילו לא כתבתי בכתום

אבל אם צריך לצאת , תגיד מימה .

רובו במקרה הזה אתה רואה מצב שמקור(נקודתי) -> מגבת
הוציא אמירה -> קול
ואלי היא הגיע למיקרופונים -> אזניים.

אבל המפענח -> בין האוזניים
לא הצליח לפענח
ומה שהיתקבל זה זבל -> ההודעה הזאת.

אמנון :shock:
אמנון המשתהה

הודעהעל ידי רובו » ג' ספטמבר 27, 2005 12:49 pm

כנראה שאני ירד מהענין בגלל סיבוכים מיותרים.
כעקרון הדבר הוא לפרויקט באלקטרוניקה אבל יש לי כל מני סיבוכים (מתי המכונית תעצור כשתגיע למקור הקול, צריך שבב 8051 לא? וכדומה).
אז הלכתי על משהו פשוט יותר מכונית עם גשר H וPWM ככה שאני ישלוט בסל"ד.

עכשיו שאלות:
הפרויקט יהיה עם שלט ששולח מילה ספרתית (1100,1010 וכו..) להפעלת מנוע או ממסר כלשהו.

איך אני משלב את זה עם הגשר H? הרעיון של המורה שלי היה לשים מפענח ובחיבור אליו לשים 3-4 רכיבי 555 עם נגדים לקביעת רמות גל ריבועי שונות שיתנו 3-4 רמות סיבובי מנוע שונים.
הרעיון לא קל מאוד אבל אפשרי.

יש רעיון יותר פרקטי? איך משתמשים ברובוטים עם שלט בשילוב גשר H?

המכונית צריכה מספר פונקציות - קדימה, אחורה , שליטה לפחות ב3 מהירויות , ופניות (מנוע אחד שיסובב שמאלה או ימינה את הגלגלים).

אגב אתר מעולה למדתי הרבה!!
רובו

הודעהעל ידי אמנון המנותק » ד' ספטמבר 28, 2005 1:39 pm

אמנון המנותק

Re: איך אני בונה רובוט שעוקב אחרי צליל?

הודעהעל ידי xalmek » ה' נובמבר 16, 2023 7:08 pm

xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » ו' דצמבר 01, 2023 5:57 pm

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » ש' ינואר 20, 2024 2:50 pm

xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » ש' ינואר 20, 2024 2:51 pm

xalmek
רובוטריק