בקרת מנוע צעד ביפולארי

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

בקרת מנוע צעד ביפולארי

הודעהעל ידי אורח » ש' אוקטובר 22, 2005 8:01 pm

שלום

אני רוצה להפעיל מנוע צעד ע"י המפתח המקבילי במחשב - ה parallel port.

יש לי שני מנועים -
מנוע יוניפולארי עם 5 חוטים ומנוע עם ארבעה חוטים.

לפי החומר שקראתי באתר הזה ובאחרים הבנתי שכדי להפעיל את המנוע עם החמשה חוטים מספיק לחבר את ארבע אותות הבקרה ליציאות של ההמפתח המקבילי ואת החוט הנוסף להארקה )אדמה( וע"י כך לשלוט במנוע.

לגבי המנוע הביפולארי יש צורך להחליף את הפאזה - הכיוון של הזרם בסלילים של המנוע - וע"י שליחת אותות בקרה אפשר לשלוט במנוע.

מה שלא הבנתי במפורש זה איך הופכים את הפאזה ?

הבנתי שזה נעשה בגדול עם גשר H אבל חלק מהמעגלים הוסיפו עוד מלא רכיבים מסביב שלא נראה לי שצריך אותם כאשר עושים בקרה באמצעות תוכנה.

דבר נוסף שלא הבנתי כמה ביטים אני צריך במינימום כדי לשלוט במנוע ביפולארי
למשל - כדי לשלוט במנוע יוניפולארי מספיק 4 ביטים
האם זה אותו הדבר גם בביפולארי ?

הייתי שמח אם מישהו שהפעיל כבר מנוע ביפולארי ע"י המפתח המקבילי יגיד לי בדיוק איך הוא עשה זאת - איזה רכיבים הוא קנה ? האם אפשר לרכוש רכיבים חלופיים ? מה חשוב יותר מה פחות ?

אני לא רוצה לרכשו גשר H למרות שזה עולה מאוד זול כי אני רוצה ללמוד ולהתנסות.

תודה

אורח

הודעהעל ידי אבשלום אלוני » ש' אוקטובר 22, 2005 8:08 pm

נ.ב
שאלה קטנה נוספת :

שמתי לב שבכל מקום שמפעילים מנוע ע"י מפסקים שמים דיודה במקביל למנוע כדי "להגן" עליו ורציתי לדעת
כיצד הדיודה מגינה על המנוע ?
אבשלום אלוני

הודעהעל ידי אמנון » ש' אוקטובר 22, 2005 9:20 pm

אבשלום
תגובה חלקית מבחינתך

1. אתה יכול לשלוט במנוע צעד ע"י שני ביטים (אחד לצעד ואחד לכיוון) אבל זה דורש רכיב שיבצע את כל ההפעלה של המנוע .ישנם רכיבים רבים בתחום (לדוגמא של חברת אלגרו).

2. תציץ בקישור הבא , לא בדקתי אם הוא מפרט רכיבים : http://www.codeproject.com/vbscript/Ste ... ontrol.asp

3. הדיודה לא מגינה על המנוע אלא על מעגל הבקרה, כאשר מנוע חשמלי (או כל סליל , לצורך העיניין) מתחיל לפעול או עוצר נוצר זרם בעיקבות השינוי בשדה המגנטי בצמוד לסליל (המנוע הופך בעצם למחולל) הזרם הזה מוכר גם כ כוח אלקטרו מניע (כא"מ ) והוא מיתנגד ,כלומר הפוך, לזרם שמפעיל את המנוע . מדובר במתחים גבוהים מאוד (למיטב ידיעתי) ובמידה והמתחים הללו יגיעו למעגל הבקרה הם ייצרו רעש ואף יפגעו במעגל. לכן שמים דיודה שהיא הפוכה לכיוון הזרם ממעגל הבקרה כך שהיא מקצרת בין הדקי המנוע בכיוון הכא"מ.

אני מקווה שההסבר שלי נכון ולא היטעתי אותך (אשמח להערות).

4. לגבי גשרי ה H שמיתמשים בהם למנועי צעד בכדי להפוך פאזה , יכולות להיות כמה תוספות סטנדרטיטת. חלקן לבקרת מנוע הצעד עצמו וחלקן להפעלת גשר ה H (להמנעות ממצבים לא חוקיים שיגרמו לעליית עשן). לכן רצוי שתראה סרטוט של המעגל שעליו אתה מדבר בכדי שתקבל תשובה לעיניין.

אמנון :shock:
אמנון
אמנון
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי אבשלום » א' אוקטובר 23, 2005 1:54 pm

תודה.

1. כרגע אני לא מעוניין לקנות רכיבים מוכנים אלא להתחיל מאפס גם אם זה אומר לבנות מעגל
בקרה למנוע.

2. נכנסתי לקישור הזה בעבר הוא מדבר של מנוע יוניפולארי - 5 חוטים - לא מתאים לבעייה שלי.

3. הסבר טוב אבל יש לי קושייה נוספת - לדיודה יש כיווניות כלומר היא מגינה רק מצד אחד אבל הזרם בסליל יכול לזרום בשני הכיוונים אז איך זה מסתדר ?

4. בוא נניח כרגע שאני לא טועה בפלט לגשר H כלומר אני לא צריך כרגע את ההגנות והבקרות מסביב , מה המינימום שאני צריך כדי לשלוט במנוע?

האם הפעלת בעבר מנוע צעד ביפולארי ממפתח מקבילי ?

תודה שוב.
אבשלום.
אבשלום

הודעהעל ידי אמנון » א' אוקטובר 23, 2005 7:01 pm

אבשלום
עשיתי בעבר פרוייקט שלם של התאמה אלקטרונית וכתיבת מימשק לזרוע רובוטית (שיוצרה ב 86) שהייתה מושתת על 6 מנועי צעד , אתה יודע משהו אני לא זוכר אם הם היו יוני או B . ושם הישתמשתי במעגל שבא עם הזרוע ועשיתי לו "הנדסה הפוכה" כדי להבין איך להיתמשק אליו . אבל דווקא בחלק של המנועים לא נגעתי , כך שמיבחינתך לא , לא בניתי מעגל כזה .
אבל כן עבדתי עם רכיב של אלגרו למנוע צעד. ואני כן יכול להפנות אותך לקישורים שלדעתי מכילים גם מעגלים לדרישתך (אבל אם חרשתה את הפורום יש סיכוי שכבר ניתקלתה בהם).

הפעלת Bפולר ממקבילי (לא קראתי הכל- קישור ישן מהמחסן) http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/example.html

יכול לתת בסיס טוב (שים לב אם היציאות מה PIC הן רק 1 ו 0 אז אין מניעה שזה יעבוד גם במקבילי, אותם מתחים) : http://www.hobby-elec.org/e_step.htm

והקישור החביב עלי : http://eio.com/jasstep#software

מקווה שקצת עזרתי

אמנון :shock:
אמנון
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי אמנון » א' אוקטובר 23, 2005 7:04 pm

תיקון
כניראה שהראשון עוסק ב יוני פולר
אמנון
אמנון
רובוטריק
רובוטריק

Re: בקרת מנוע צעד ביפולארי

הודעהעל ידי xalmek » ה' נובמבר 16, 2023 7:22 pm

xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » ו' דצמבר 01, 2023 6:11 pm

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » א' ינואר 21, 2024 4:20 am

xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » א' ינואר 21, 2024 4:21 am

xalmek
רובוטריק