|פרויקט| רובוט שוטף רצפות.

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

|פרויקט| רובוט שוטף רצפות.

הודעהעל ידי walterwasher » ה' ינואר 19, 2012 1:14 pm

שלום לכולם, ברצוני להתחיל בפרויקט חדש, רובוט שוטף רצפות.
אשמח לתעד אותו בפורום הזה, ואשמח עוד יותר לקבל עזרה מכם,

בשביל להתחיל עם כל הסיפור אני אצטרך ספק חומרה,
ובתחילה אני אצטרך גם בקר,
אני רגיל לעבוד עם מוטורולה HC12 אך נראה כאילו לא נמצאים כאלו בשוק יותר.
האם יש בקר שיודע לעבוד עם אסמבלי של מוטורלה כמו ה HC12?

אשמח לתגובות וחוות דעת.
walterwasher
משתמש חדש
משתמש חדש

שלום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ה' ינואר 19, 2012 9:32 pm

שלום,

נשמח לראות כאן תיעוד של הפרוייקט שלך
בהצלחה עם הפרוייקט.

עמית פריגוז'ין
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי אמנון » ו' ינואר 20, 2012 9:36 pm

שלום לך
מקווה שאתה מכיר את הSCOOBA של IROBOT .

אמנון :shock:
אמנון
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי ShumBazal » א' מאי 20, 2012 9:08 pm

לצערי הסיסמא אבדה לי ובנתיים אגיב מיוזר זה.
לגבי ה irobot כן אני מכיר, אני עושה את זה בראש ובראשונה כמטרה לימודית כמובן...

אז ככה.. לאחר חיפושים רבים הגעתי למסקנה ש ארדוינו אונו יעשה את העבודה נהדר.

מכמה סיבות:
1. הוא ממש נפוץ ויש עליו המון מידע באינטרנט (חשוב מאוד!)
2. זול
3. לא השתכנעתי שאני צריך משהו אחר :).
4. pwm מובנה

כרגע אני מתלבט בין ניווט בעזרת 3 גלגלי אומני שיאפשרו ניווט מתוחכם, אך גם בקרה מתוחכמת.
לבין הנעה פשוטה של שני גלגלים, כאשר אפשרויות התמרון נמוכות אך המערכת פשוטה בהרבה.
אשמח לעצות.

כרגע אני מתעתד להשתמש בחיישני מרחק אולטרה סונים, אלא אם מישהו יעלה טיעון נגד משכנע למה לא.

הייתי רוצה לדעת אם למישהו יש ניסיון עם קישור בקר למערכת מרוחקת (בלוטות וכדומה), האם זה נח או שלא שווה את הטרחה?

והדבר האחרון, האם יש דרך להשיג רכיבים אלקטרוניים בזול, מבלי לחכות חודש עד שהם יגיעו מאיביי?
3$ לעומת 80 שקל זה הבדל משמעותי.

תודה לעוזרים.
ShumBazal
משתמש חדש
משתמש חדש

הודעהעל ידי Mishka » א' מאי 20, 2012 10:25 pm

תמרון ע"י שלוש גלגלים בסופו של דבר לא יהיה קשה במיוחד.
תבנה פונקציה עצמאית שתקבל את כיוון הנסיעה הרצוי, ותחשב איזה מנועים להפעיל, כל מה שישאר לך זה לשלוח פקודות לפונקציה בידיוק כמו בנסיעה עם 2 גלגלים.

יש עוד שני פתרונות דומים:
1)
http://76.my/Malaysia/multi-direction-w ... 1437@1.jpg
השליטה יותר קלה לדעתי מהשלוש גלגלים.
2)
אני לא מוצא שם או תמונה, אך בעיקרון יש שני גלים הדומים מאוד לגלגלים אומנים בשני צידי הרובוט.
כשהגלים מסתובבים לכיוונים מנוגדים האחד לשני הרובוט נוסע קדימה/אחורה.
כשהגלים מסתובבים לכיוון זהה, הרובוט נע הצידה.

חיישן אולטרסוני, לא ממש טיעון נגד, אבל כך בחשבון שהם יכולים לשגע כלבים ואטלפים :)
כדאי לדעתי גם להוסיף חיישנים כלשהם שיזהו שטיח או מדרגות.

את הבקר ניתן בקלות לקשר אם כלל המערכות המרוחקות, לundruido יש קיט לכל פרותוקול תקשורת שקיים בשוק, ויש קטעי קוד שניתן למצא בקלות לשליטה ברכיבים אלו.

והדבר האחרון, רכיבים אלקטרוניים, כשקונים מסין, והיצרן בסין, יש לך מתווך אחד-שתיים בדרך לרכישה.
כשאתה קונה בארץ, מתווספים עוד מתווכים בדרך, ברור שיהיה יותר יקר לקנות בארץ.
אבל כאן אתה מקבל מיידית את הרכיבים, לא מסתכן במוכרים שקרנים, ולא תמיד, אבל באיביי ודומיו ניתן בקלות לרכוש חיקוי, המוכר יבטיח שהנגד בציפוי מתכתי, ובפועל הוא בציפוי פחם לדוגמא.

בהצלחה בפרוייטק, ותעדכן על ההתקדמות

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי 4Project » א' מאי 20, 2012 10:46 pm

היי,

האם אתה באמת רוצה לבנות רובוט ששוטף רצפות או רק מטאטה?

בשני המקרים הייתי מתרכז במכאניקה ולא באלקטרוניקה... זה יתן לך כיוון אילו מנועים צריך, איזו סוללה, איזה בקר מנוע וכו...
תחשוב על המערכת טאטוא או שטיפה, לדעתי זה החלק הקשה בפרוייקט.

גם לי היה רעיון לעשות רובוט ניקיונות, אבל בינתיים זה לא יצא לפועל.

הנה לך טיעון נגד חישני מרחק:
למה אתה צריך אותו? כדי לא להכנס בקיר? אז מה אם כן? איך בדיוק אתה רוצה לטאטא את הרצפה הצמודה לקיר? או שאתה רוצה להשאיר 10 ס"מ מלוכלכים סביב לרגל של שולחן?
צריך להיצמד לקיר, צריך לטאטא גם ליד השולחן.

אני חשבתי על חישן תאוצה כדי לזהות התנגשות.
אולי חישן מרחק קצר כדי לעקוב אחרי הקיר כדי שאפשר יהיה לטאטא בפינות, אבל בשביל זה רכיב אולטרהסוני לא טוב, יש לו שטח מדידה מת במרחקים קצרים מאוד.
יש חישני מרחק מבוססים אינפרא אדום שעושים את זה יפה.

כמו שמישקה הזכיר, הייתי מוסיף חישני שטיח ומדרגות.

התכנון שהיה לי בראש זה שהחלק הנע יהיה כמה שיותר טיפש ויעביר את כל המידה שהוא מזהה למחשב ראשי, שהוא ידע כבר לעשות מיפוי של החדר, לדעת איפה יש רהיטים וכו'.

בברכה,
אלכס
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
4Project
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי 4Project » א' מאי 20, 2012 10:49 pm

מישקה,

הגלגלים שהתכוונת נקראים mecanum wheels:
http://www.sparkfun.com/products/10543

נראה לי שגם הגלגלים שבקישור שלך יכולים להזיז את הרכב לצדדים אם מפעילים אותם לכיוונים שונים, אבל בשביל זה צריך 4 גלגלים כאלה.
הם בדרך כלל גדולים יחסית ויקרים מאוד.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
4Project
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי ShumBazal » ב' מאי 28, 2012 11:51 am

קודם כל תודה למגיבים.

לא הכרתי את הסוג הנ"ל של הגלגלים, אני אבדוק את האפשרות הזאת, האם זו הדרך היעילה ביותר.

לגבי חיישני מרחק,
קיבלתי את תגובתכם, למען האמת זאת נקודה ששכחתי ממנה, ב8ס"מ ראשונים חיישן אולטרה סוני אינו מגיב. תודה רבה.

אני באמת אחליף לחיישני קירבה, או אפילו לחיישני מגע.

חיישן מרחק הפוך יפתור את בעיית המדרגות, או יותר נכון לקרוא לזה בעיית "תהום".
שהרי בכל מקרה הוא לא יידע לרדת את המדרגות נכון לרגע זה.

לזהות שטיח זה יהיה חכם, שכן לא נרצה לשטוף שטיח...

מאחר וזה פרויקט לימודי באלקטרוניקה, אני מעדיף כן לנסות כמה שיותר רכיבים וכמה שיותר סיבוכיות אלקטרונית, כמובן שהמכניקה חשובה לא פחות, ובלי מכניקה טובה כלום לא יפעל.

ובכל זאת מכנית:
חשבתי לעשות טבעת חיצונית שעליה יהיו כמה מנועים שיסובבו מברשת שבמרכזה יהיה צינור שמזרים מים. בצד הפנימי של המערכת תהייה מערכת ההנעה, ובצדה החיצוני של טבעת פנימית קטנה יותר אני אשים מעין מגרפה שואבת כך שבכל נקודה שהטבעת החיצונית תעבור, במרחק קטן ממנה תהייה נקודת שאיבה, הצפייה היא לכיסוי מלא של 360 מעלות כמובן.
יעשה תזמון כך שמרגע התזת המים הראשונה יעבור זמן מה עד שהשאיבה תעבוד בכדי לאפשר זמן למברשות לשפשף את הרצפה עם המים.

במבנה הזה גובה הרובוט יהיה מינימלי (קצת מעל גובה גלגל אומני פשוט), והיתרונות ברורים, אך ייתכן והוא יהיה קצת גדול בקוטר, עקב הצורך בשתי טבעות.
כמובן שבשיטה הזאת החלקים שנמצאים במרכז הטבעת לא יישטפו, אך הרובוט יגיע אליהם ב"צעד הבא".

דעתכם ועצתכם תתקבל בברכה.
ShumBazal
משתמש חדש
משתמש חדש

הודעהעל ידי Mishka » ב' מאי 28, 2012 7:01 pm

רעיון נחמד, עצה קטנה לשיפור המכאניקה
אם תשתמש ב3 "טבעות", בין הפנימית למרכזית תהיה המברשת והתזת המים, ובין המרכזית לחיצונית,בטבעת החיצונית תשמש בתור המגרפה, תעשה אותה טיפה עם שיפוע, ותוסיף שאיבת וואקום, שכל המים הנותרים ישאבו בתא ניפרד מתא ההתזה, כך תוכל לפעול ברצף, בלי עצירות.
הטבעת הפנימית והחיצונית יגעו בריצפה, והמרכזית לא, היא רק תהווה חוצץ בין התאים.

אבל לתכנון הזה יש כמה בעיות, אין שום דבר מושלם.
אחת הבעיות היא שישאר פס קטן בצד הרובוט שהמברשת לא תעבור עליו. אם להפוך את התכנון שהמברשת כן תעבור, יווצר מצב בו המים לא ישאבו מהעזור.
הבעייה השנייה ברובוט עגול נובעת מצורתו, הוא לא יוכל לשטוף בפינות, אלה אם תהיה לך מערכת ייעודית רק למטרה זו.

נשמע מעניין.

מיכאל
סמל אישי של המשתמש
Mishka
משתמש ותיק
משתמש ותיק

Re: |פרויקט| רובוט שוטף רצפות.

הודעהעל ידי xalmek » ש' נובמבר 18, 2023 5:55 am

xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » ש' פברואר 03, 2024 9:34 am

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » א' מרץ 03, 2024 3:00 am

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
xalmek
רובוטריק
רובוטריק

הודעהעל ידי xalmek » ו' מאי 03, 2024 6:32 am

xalmek
רובוטריק
רובוטריק

חזור אל פורום הרובוטיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 13 אורחים