עזרה בבחירת מנוע צעד

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

Re: עזרה בבחירת מנוע צעד

הודעהעל ידי orelv » ג' אפריל 09, 2013 8:50 am

בטוח לגבי רגל 2 ו 5? ההגיון אומר שהמנועים הגיעו עם כבלים לכל הרגליים חוץ מ2 ו5 אז כנראה אין להם שימוש..
אני ינסה ויעדכן
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ג' אפריל 09, 2013 12:16 pm

קח מולטימטר ותמדוד התנגדות בין רגל 1ו-2. אתה תראה שיש התנגדות
כנ"ל בין רגל 2 ו-3, בין רגל 4 ו-5 ובין רגל 5 ו-6.

יום טוב,
עמית פריגוז'ין
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי orelv » ג' אפריל 09, 2013 1:11 pm

יש התנגדות.. ניסיתי כמו שאמרת ובכל זאת לא עובד
עריכה: משהו מוזר.. כל הפורטים חוץ מפורט 0 מראים סביבות ה5v ופורט 0 מראה 0.3v
אמור להיות הפוך לא?
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ג' אפריל 09, 2013 1:17 pm

אם באמת יש התנגדות זהה(פחות או יותר) בין כול 4 הזוגות שאמרתי לך אז אכן מדובר במנוע יוניפולר, כאשר חוטים 2 ו-5 הם האדמות המשותפות.
בוא ננסה דבר כזה-תן מתח רק לסליל 1 ותנסה לסובב את המנוע ידנית, אתה מרגיש התנגדות מהמנוע? אם כן נהדר, אם לא יש בעיה במעגל שלך איפשהוא.
תנסה את זה ותודיע מה התוצאה.

עמית פריגוז'ין
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי orelv » ג' אפריל 09, 2013 1:39 pm

ההתנגדות זהה.. אבל לפני שאני מנסה את זה שאלתי שאלה בתגובה הקודמת כנראה שהגבת לפני שערכתי.
לפי הנתונים של המנוע לכל פאזה יש אדמה נפרדת : http://www.eminebea.com/en/product/rota ... 17pm-k.pdf
ומה שמוזר.. בפורט 1 כשאני נותן 1 לוגי המתח הוא 1V, בכל הפורטים האחרים זה 4 ומשהו V, יש פינים מסויימים שנותן גם 1V. הלוח פגום או שבגלל שפורט 1 מחובר לדוחף זרם המתח יורד? (כרגע הדוחף זרם לא מחובר לכלום)
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי orelv » ג' אפריל 09, 2013 3:29 pm

לא מרגיש את ההתנגדות של המנוע.. ניסיתי גם להחליף פורט ואותה בעיה
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ג' אפריל 09, 2013 10:08 pm

טוב אז ככה... אני רואה שנהיה פה די הרבה בלאגן אז בוא נתחיל שוב והפעם לאט.
קודם כול תשאיר מחובר למעבד רק את המינימום ההכרחי כדי שהוא יעבוד, תנתק את ה-ULN, תנתק כול מה שלא חייב להיות מחובר.
עכשיו תכתוב תוכנית שמעבירה את פורט 0 ליציאה, ותעביר רק רגל אחת למצב גבוה. תבדוק את וולטמטר. מה המתח ברגל הגבוהה? מה המתח בשאר הרגליים?
אחרי שאנחנו סוגרים את הפינה הזאת ויש לך תוכנית ששולטת על מצב ההדקים של המעבד (בינתיים שרק רגל אחת תעבוד-בוא נשמור בינתיים על פשוטות) תחבר את ה-ULN כמו שצריך.
עכשיו תמדוד מתח ביציאה של ה-ULN ותוודא שכאשר אתה מעלה את הרגל במעבד למצב גבוה ה-ULN מעביר מתח, וכאשר אתה מעביר את הרגל למצב נמוך ה-ULN לא מעביר מתח.

תעשה את זה, כשתסיים והדבר הבסיסי הזה יעבוד כמו שצריך נוכל להמשיך.

והערות נוספות לשאלות ממקודם: לא הגיוני שלכול סליל יש אדמה עצמאית-יש לך רק 6 חוטים, ו-4 סלילים. 4 כפול 2 זה 8. כלומר לכול 2 סלילים יש אדמה משותפת. המון מנועים נמצאים התצורה הזאת וזה מאוד נפוץ.
הבעיה עם המתחים ביציאה מההדקים נשמעת כמו בלאגן שנוצר פה עם הזמן. שוב מאוד קשה לאבחן תקלה של מעגל שבחיים לא ראיתי, אבל מניחוש שלי איפה שהוא יש לך איזה קצר במעגל וזה מה שמוריד את ערך ההדק לכמעט 0 וולט. אני לא מאמין שהמעבד נשרף, שוב לא ראיתי את המעגל, ואין לי מושג מה עשית שם, אבל אם לא עשית משהו קיצוני מידי אני מאמין שהוא בחיים עדיין.

יום טוב,
עמית פריגוז'ין
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי orelv » ד' אפריל 10, 2013 10:27 pm

עוד לא יצא לי לעשות את זה אני יעשה מחר, אבל כמה שאלות לפני זה.
החיבור של הUNL2003 לפי הסכימה בדף הקודם טוב?
לפי התמונה פה תמונה אני לא חושב שזה אותו דבר..
ובדקתי קצרים אין קצרים בין הרגליים של הUNL או הפורטים. מה שכן במנוע יש את הזוגות שאמרת לי, אז שלושת הכבלים הראשונים משמיעים רעש של קצר לפי הרב מודד, ככה גם שלושת הכבלים האחרונים.
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי orelv » ה' אפריל 11, 2013 9:33 am

עמית פריגוז'ין כתב:אוי אני ממש מאוכזב מעצמי... כתבתי תגובה ארוכה ומשוקעת ובסוף הבנתי שלא קראתי את ההודעה שלך כמו שצריך.
אז נתחיל שוב:

דבר ראשון סביר להניח שלמנוע לא נגרם שום נזק מזה שנתת לו מתח בצורה הזאת.
המנוע הזה הוא בעל 6 חוטים-זה אומר שהוא יכול לשמש בשני "מודי הנעה" BIOPLAR/UNIPOLAR. יהיה לך יותר קל לעבוד אתו בתור מנוע יוניפולר-במיוחד בגלל שאתה עובד עם רכיב ה-ULN.
כן-אתה צריך לחבר את רגליים 2 ו-5 לרגל האדמה של הרכיב ULN שלך. על מנת להניע את הרכיב אתה צריך בכול פעם לתת מתח ברגל אחרת של המנוע ( 1 3 4 6) את הסדר הנכון שבו צריך לתת את המתח תצטרך לגלות בקצת ניסוי וטעייה (אמרת ש-4 החוטים יושבים כבר על צמה-סיכוי טוב שהם יושבים שם בסדר הנכון כבר).
דבר נוסף תוסיף השהיות לתוכנית שכתבת-תתחיל מהשהיות גדולות אפילו 500 או 400 מאיות השנייה. ברגע שתראה שזה עובד אתה יכול להתחיל להקטין את ההשהיה בניסוי וטעייה ולראות מה ההשהיה המינימלית שתעבוד לך בצורה נורמלית בלי תקיעות של המנוע (אני מעריך משהו באזור ה-50-70 מאיות).

יום טוב,
עמית פריגוז'ין

לפי כל הסכימות שאני רואה של חיבור ULN עם מנוע צעד, רגל 2 ו5 הולכים לרגל 9 של הULN שזה ה12V ולא לאדמה כמו שאמרת.
אז צריך לחבר אותו ל12V או לאדמה? אני מפחד לשרוף את המנוע..
ולפי הנתונים של המונע איפה שקניתי אותו רשום שהוא בי-פולארי.
4 wire connection bi-polar
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי orelv » ה' אפריל 11, 2013 10:51 am

אוקי.. סליחה על הדאבל (טריפל) פוסט. ככה:
חיברתי קצת אחרת ממה שהיה לפני, מסתבר שחיברתי בסדר כזה:
a1
a2
b1
b2
a ו b מיצגים את שני הסלילים.
חיברתי
a1
b2
a2
b1
וחיברתי את רגל 2 ו 5 ל12V, המנוע מסתובב כמו שצריך, לא כזה מהיר אבל יש לו קג"מ גבוהה שזה טוב לי.
הבעיה היא שהדוחף זרם מתחמם.. קצת הרבה. יש מה לעשות עם זה?
ובאופן מוזר כשאני מחבר את המנוע ל12V נראה שהוא סוחב פחות מכשאני מחבר אותו ל5V, הגיוני? גם הלדים שמראים שהפורט עובד קצת עמומים ב12V. כנראה המנוע צורך יותר מידי זרם.
וכרגע חיברתי על פורט אחר אני מקווה שהפורט הקודם טוב ואפשר לחבר עליו.
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ו' אפריל 12, 2013 12:05 pm

קודם כול מזל טוב!
זה שהמנוע כבר עובד זה צעד גדול וחשוב!
שוב, כבר הרבה זמן שלא עבדתי עם הרכיב ULN ככה שיכול להיות שאני טועה שם ברגליים, בכול מקרה בשביל לשרוף את המנוע תצטרך ממש להתאמץ. את ה-ULN הרבה יותר קל לשרוף מצד שני.

בקשר לבעיית החימום-כנראה שאתה עובד בזרמים גבוהים. אמרת שהעברת 5V ו-12V. אבל כמה זרם הגיע לכול סליל? לחישוב הזרמים תשתמש בחוק אוהם.
זה גם יסביר ל-12V יעבוד "פחות טוב" מ-5V. כאשר אתה מגדיל את המתח, ההתנגדות במעגל נשארת זהה, ולכן אתה גם מגדיל את הזרם במעגל. ייתכן שהרכיב ULN כבר לא מסוגל לעבוד בצורה תקינה עם זרמים כאלה. שוב-עד כמה שזכור לי ה-ULN עובד עם זרמים די נמוכים-תסתכל בדף נתונים בשביל לראות נתון מדויק.

אתה יכול להוסיף צלעות קירור ו/או מאוורר לרכיב בשביל לקרר אותו ביותר יעילות. אבל קודם כול תבדוק שאתה לא חורג מגבלות הזרם של הרכיב.

בקיצור: הפתרון של בעיית החימום הוא הקטנת הזרם או הוספת קירור פסיבי/אקטיבי.

בהצלחה,
עמית פריגוז'ין
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי orelv » ד' אפריל 17, 2013 11:12 pm

לגבי זה שהמנוע עובד חלש יותר כשהוא ב12V, נגדי פולאפ יעזרו?
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ה' אפריל 18, 2013 7:32 pm

נגדי פולאפ?! אולי אני מפספס פה משהו אבל אך זה הולך לעזור לך? אם הייתה אומר לי נגד pull-down עוד הייתי מבין, אבל בכול מקרה השימוש פה במונח הוא לא בהקשר הנכון.
נגדי pull-up ו-pull-down, משמשים בעיקר במעגלי בקרה לצורך שמירה על רמות מתח קבועות גם כששום דבר לא מחובר, ככה שהרכיב ישמור על מתח רוויה או מתחת לו כדי שיתנהג בצורה תקינה.
(שמישהו יתקן אותי אם אני מטעה פה..)
אמרנו שאתה מעוניין לעבוד עם מתח של 12V ומחיפוש של 2 שניות בדיוק ה-ULN יכול להעביר עד 500ma. כעת אנו רוצים לברר מה הנגד שאנחנו רוצים לחבר לסליל בטור כדי לקבל בדיוק את הזרם המבוקש.
מה שאתה צריך זה לפתור את המשוואה הפשוטה הבאה:
R+CR)*0.5=12)
כאשר במקום CR תכניס את התנגדות הסליל שלך.
תבודד ותמצא את R. זה ערך הנגד שאתה צריך לשים בשביל להישאר בזרם התקין.
הספק הנגד שדרוש לך הוא 6W ( אתה עובד עם 12 וולט, ובחצי אמפר). כן זה הספק די גבוה עבור נגדים, בזמנו חיפשתי נגדים בהספקים נמוכים יותר ולא הצלחתי למצוא בחנויות האלקטרוניקה הפשוטות של מעבדות תיקון. נגדים כאלה אני מאמין שיש לך סיכוי למצוא בשדרות הר-ציון בתל אביב או ב-ebay, שווה לשאול גם את אלכס פה בפורום, אולי הוא מחזיק נגדים כאלה.

בהצלחה,
עמית
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי orelv » ה' אפריל 18, 2013 7:40 pm

המנחה אמר משהו על הפול אפ.. שיש הפרש מתחים והוא נותן יותר זרם לכניסת הULN וככה מבטיח שהIih יהיה גבוה.. וזמן מיתוג גבוה יותר.
גם לי לא נשמע משהו האמת ואין לי זמן לאיביי אני צריך להגיש שבוע הבא.
עוד כיוון שנראה לי: המקור מתח כרגע נותן 850 מילי אמפר, אם אני ישים מקור שנותן 2 אמפר נגיד, בשביל לא לשרוף את הבקר ואת המייצב ל5V המנועים יונעו דרך המתח הלא מיוצב ככה שלבקר ילך הזרם שהולך כרגע, ולשאר ילך העודף. הגיוני?
orelv
חבר פורום
חבר פורום

הודעהעל ידי עמית פריגוז'ין » ה' אפריל 18, 2013 8:20 pm

מצטער, אבל קראתי את ההודעה שלך 5 פעמים הרגע ועדיין אין לי מושג מה התכוונת לרשום שם...
זמן מיתוג גבוה יותר אומר שייקח לרכיב יותר זמן להתמתג, כלומר יעבוד לאט יותר... לרוב זה לא מה שרוצים להשיג.
בקשר למה שרשמת עם מקורות המתח בכלל איבדתי אותך שם. תנסה לנסח את זה יותר ברור.

יום טוב,
עמית
סמל אישי של המשתמש
עמית פריגוז'ין
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הקודםהבא

חזור אל פורום הרובוטיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 8 אורחים