כמה שאלות

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

כמה שאלות

הודעהעל ידי אורן ~:-) » ד' אפריל 30, 2003 2:11 pm

היי לכולם.
שוב אני, המתחיל בתחום...
רציתי להודות לכל מי שנתן לי רעיונות לבניית גוף הרובוט.
אחרי שעות של חיפושים ונסיעות ארוכות על האופניים מצאתי חנות(זגג) שמוכרת פרספקט :D
אז כתודה על עזרתכם אפרסם גם כתובת, אולי זה יהיה שימושי למישהו:
    זגג בן צבי אבי
    הרצליה,סוקולוב 84 (מרכז מסחרי לפני המגן דוד-מול טמבור)
    09-9585577, 09-9544895

ועכשיו עוד כמה שאלות, אם לא אכפת לכם...
1)איך חותכים את הפרספקט בצורה מדוייקת(בעיגול) ובלי מסור ג'ק?
הציעו לי מיים רותחים וסכין יפנית, זה יעבוד? וגם סכין לחיתוך פרספקט ב-20 ש"ח (כדאי לקנות?)

2)איפה אפשר לקנות מנועי DC זולים (עד 40 ש"ח)?
3)איפה מתקיימות הפגישות של המועדון?
4)שאלה לאלקטרונאים: גשר H ללא דיודות שמורכב מטרנזיסטורים 2N2905, 2N2219
מופעל במתח 9V ומחובר למנועים הכי פשוטים שיש. ברגע שמחברים את המעגל לסוללה
גם הסוללה וגם הטרנזיסטורים ממש מתחמים והמנועים לא עובדים
(שאר המעגל פעל מצויין ללא הגשר).... יש למישהו רעיון לפתרון?

תודה,
אורן.

נ.ב.
אם ההודעות שלי ארוכות מדי למה שמקובל כאן בפורום, בבקשה תעירו לי על כך...
...I think I am, therefore I am. I think
סמל אישי של המשתמש
אורן ~:-)
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי shtroodel » ד' אפריל 30, 2003 7:34 pm

שלום אורן,

אין בעד מה. המקום שמצאת מוכר רק פרספקס שקוף אני מניח- באיזה עוביים ומה המחירים שם?

לגביי החיתוך עצמו- כעיקרון השיטה הכי מהירה ונוחה היא באמת ג'יגסו אבל אני מבין מההודעה הקודמת שלך שאין לך\אתה לא יודע לעבוד איתו. האפשרות האחרת שהוא באמת המינימום מבחינת ציוד היא לעבוד עם מסור ידני. מיים רותחים וסכין יפני בחיים לא יעבוד אתה צריך חום גבוה יותר וחום כזה ימיס\יתיך את הפרספקס ויעוות לך אותו. הסכין שאתה ציינת היא מצויינת אבל היא טובה רק לקווים ישרים( אולי לא רק אבל אני לא ראיתי צורת עבודה אחרת איתה- יש לי כזו אם אני לא טועה ואני מוכן לנסות) כעיקרון זה סכין עם להב טיבה יותר עבה מסכין יפנית רגילה אבל הוא מעוקל. עוברים איתה על קו מסויים מספר פעמים והיא מוציאה מעט חומר מאותו קו ואז כשמופעל לחץ על הפרספקס הוא נשבר באותו קו. בגלל זה על אותו עיקרון חיתוך של עיגול הא לא אפשרי- שוב אני אומר את זה בעירבון מוגבל כי אולי חלקים מעיגול כן אפשר ואולי אפשר לעבור מספיק פעמים עד למצב שהסכין תחתוך את הפרספקס לגמרי... (שעות של חיתוך)

בכל מקרה שום ניסור לא יהיה מדוייק אז לגביי השאלה קודם כל תסמן עיגול מדוייק (תאלתר מחוגה ענקית) אחרי זה תנסר עם מינימום ספר ואז תשייף את מה שנשאר מומלץ עם שופין גדול אבל גם נייר שיוף יעבוד (השופין הירוק גבר!!).

לגביי השאלה עם המנוע אני לא מכיר את הטרנזיסטורים ואני לא יודע איך חיברת אותם ולאן ואם זה נכון... בכל מקרה למה בלי דיודות??
הפגישה הקרובה של המועדון תתקיים בתיכון היובל בהרצליה (יצא לך קרוב הפעם) וכל פעם היא במקום אחר.
מנועי די סי אתה יכול לבדוק עד כמה טובים המנועים אל המאווררים הקטנים האלה... מה שכן הבנתי שאפר להוציא מנועי צעד לא רעים בכלל מכונני דיסקטים ישנים ומה שקורה בתוך סידירום אני לא בטוח אבל אני מניח ששם יש מנוע יותר רציני...
Ein Volk, Ein Reich, Ein Frrrrr!
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי השחר העולה » ד' אפריל 30, 2003 7:53 pm

בדקת שהגשר מחובר נכון?
בכל צד שתי הדיודות צריכות להסתכל לאותו כיוון (כמובן...) ואתה צריך RECTIFEIR רגילים.
1) תבדוק את הגשר לא על הגשר
2) יכול להיות שההחממות היא בגלל קצר שיצרת על הגשר - ולא בגלל עודף זרם , שכן המנועים אינם זזים.
שחר
www.robotica.co.il/movies/movies.php
האמת המפתיעה היא שלו היינו מאפשרים לחתולים להתקדם לעמדות כוח בפוליטיקה העולמית הרי שתופעות כמו מלחמות וטרור גלובלי היו מצטמצמות לאלתר. לעומת זאת, העצרת הראשית של האו"ם היתה מסריחה.
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי אורן ~:-) » ד' אפריל 30, 2003 9:17 pm

ל-shtroodel
המקום שמצאת מוכר רק פרספקס שקוף אני מניח- באיזה עוביים ומה המחירים שם?

אתה צודק,הזגג מוכר רק פרספקט שקוף.אני קניתי לוח: (3.5מ"מ) 42X32 ס"מ- 20 ש"ח
אני לא בטוח איך המחיר מחושב (אם אתה מעוניין לברר רשמתי מקודם את הטלפון).

ניסיתי לנסר עם קשתית-זה עבד אבל לא היה ממש מדוייק. למה התכוונת כשאמרת תנסר עם מינימום ספר? לשופין הירוק יש מספר? (כמו נייר זכוכית- עדין או גס?)

לגבי כונן הסידירום יש שם מנוע צעד שהוא חצי בנוי על הכרטיס המודפס (הסלילים מולחמים ומוצמדים למעגל ומעליו יש גוף על ציר.
-------
    לשחר
מה זה RECTIFEIR? (אני לומד אלקטרוניקה אבל לכבוד הבגרות הקרבה החליטו לדלג על כל ידע שהוא מעשי או חשוב, בקיצור לא למדנו על טרנזיסטורים, למרות שאני יודע מה תפקידו).
אולי בלבלתי עם החיבורים, תוכל בבקשה לבדוק את התמונות?
http://photos.walla.co.il/arun1 (אלו תמונות של הגשר, במעגל ובבניה ושל הרובוט).

לגבי המפגש...
הוא יהיה בתיכון היובל הרצליה ביום ששי 2 מאי בשעה 15:00? (איפה בפורום רשום המקום?, לכמה זמן הוא יהיה (אני מסיים ללמוד רק ב-16:00 בכ"ס יש סיכוי שב-17:00 עוד יהיו שם אנשים?)

תודה שוב על העזרה
אורן.
...I think I am, therefore I am. I think
סמל אישי של המשתמש
אורן ~:-)
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי השחר העולה » ד' אפריל 30, 2003 9:37 pm

Rectifier היא דיודת יישור זרם רגילה (כלומר לא שוטקי או זנר עם כל העסק של ייצוב מתח תחת מתח אחורי וכו', פשוט רגילה).

אני לא מבין בדיוק איפה הדיודות?
זה אמור להיות ככה:
[url]
http://images.google.co.il/imgres?imgur ... oe%3DUTF-8[/url]

שם אתה רואה כי כל הדיודות, הראש שלהן ימינה. הכניסות הן למעלה ולמטה.

והנה אחד שהם פשוט ציירו על המעגל ממש:

[url]
http://images.google.co.il/imgres?imgur ... oe%3DUTF-8[/url]
שחר
האמת המפתיעה היא שלו היינו מאפשרים לחתולים להתקדם לעמדות כוח בפוליטיקה העולמית הרי שתופעות כמו מלחמות וטרור גלובלי היו מצטמצמות לאלתר. לעומת זאת, העצרת הראשית של האו"ם היתה מסריחה.
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי shtroodel » ה' מאי 01, 2003 5:25 pm

תנסר עם מינימום ספר הכוונה היא שתשאיר רווח מינימלי בין הקו שבו אתה מנסר ובין הקו שבו אתה מעוניין שתהיה התוצאה הסופית. השופין הירוק זו בדיחה פרטית ככה שאין צורך שתתעמק בזה יותר מדי... אבל לשופינים באופן מאוד תאורטי יש מידות ודרגות שונות, הבעיה היא שיש כל כך הרבה תקנים ופרמטרים וכל מיני שטויות שבסופו של דבר זה לא יגיד לך כלום... פשוט תלך לחנות חומרי בניין ותקנה שופין למתכת הכי גס שיש, שופין לעץ הוא אמנם יותר גס למגע אבל עובד פחות טוב על פלסטיקים למיניהם ויכול במקרים קיצוניים גם לשבור אותו. אתה תוכל לזהות את ההבדל לפי המראה שלו- לשופין למתכת יהיו קווים אלכסוניים לרוחב השופין בעוד ששופין לעץ יהיה יחסית חלק עם מין שפיצים כאלה עליו...

לגביי השאלה שלך על חיתוך הפרספקס- למרות שאמרת שחתכת כבר זה יכול אולי להועיל לך לחלקים שלא סיימת לחתוך או לשימוש עתידי, אתה יכול פשוט לקדוח המון פעמים מסביב לקו (שוב עם רווח מינימלי בהתאם לכישורי השליטה שלך בכלי עבודה) ואז את הקצת חומר שעדיין יחזיק את העיגול בפנים אתה יכול לנסר\ לשבור\ להזיז את המקדח מצד לצד עד שהוא ייאכל כולו.

לגבי הפרספקס- אני עדיין מעדיף רובוטים בצבעים יותר "עזים" ככה שאני יישאר עם פרספקס צבעוני מה גם שיש לי חיתוך מדוייק לפי מידה והמחירים נראים לי יותר זולים במעט.
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי אורח » ה' מאי 01, 2003 7:57 pm

שטדלר איפה עשיתם את החיתוכים וכמה זה יצא לכם.
בניתי רובוט לתחרות של השנה אבל בדיוק היינו בפולין אז לא השתתפנו.
בניתי אותו מעץ ועשיתי את הכל מאד מדוייק אבל עדיין זה לא כמו פרספקס בגימור מושלם.

א םאפשר קצת פרטים, תודה.
אורח

הודעהעל ידי השחר העולה » ה' מאי 01, 2003 8:29 pm

בקיצור הם חתכו אותו בתיכון היובל.
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי shtroodel » ה' מאי 01, 2003 8:37 pm

קודם כל מי אתה?
מאיפה?

יכול להיות שראיתי את הרובוט מתישהו?

לגביי הרובוטים שלנו- מיסטר אנדרסון הוא למעשה "רובוט שאריות" שבנינו מהשרידים של דיקלה משנה שעברה, הפרספקס הגיע דרכי כי יש לי המון מהצהוב המזעזע הזה בעובי 6 מ"מ וזה היה הכי מהיר וזול, שם כל החיתוכים של המבנה נעשו במשור סרט והגימור היה בשלייף ("סרט" של נייר שיוף שמסתובב מאוד מהר ומוריד הכל). לקראת ניאו רצינו להשקיע קצת אז קנינו פרספקס אדום בעובי 5 מ"מ לחלק העליון והתחתון שלו ובגלל שהיו טיפה שגיאות בגימור של הקירות של מיסטר אנדרסון החלטנו שחלקים שהם קווים ישרים יגיעו מוכנים מהחנות (ככה זה יוצא החיתוך הכי נקי בעולם אין שגיאות טרפז או מקבילית ולא גובים על זה תשלום נוסף ככה שאתה גם מקבל את החלק חתוך למידה וגם אתה לא צריך לקנות עם ספר ואתה משלם רק על מה שאתה משתמש בו תכלס) החלקים של הקירות הם שקופים בעובי של 6 מ"מ כי יש בתוכם הברזות של 4 מ"מ. העיגולים האדומים נחתכו הפעם בג'יגסו פשוט כי זה לא משנה ושוב הגימור היה בשלייף.

לגביי המחירים- אני לא זוכר מה הנוסחא לחישוב שם אבל שני ריבועים אדומים 25*25 ס"מ בעובי 5 מ"מ ושני מלבנים של 10*15 ס"מ בעובי של 6 מ"מ יצא משהו בסדר גודל של 60 ש"ח עם החיתוכים.
המקום הוא פוליקריל בשוקן 22 ת"א אם אתה מעוניין אני יישלח לך טלפון והכל... כעיקרון יש שם באמת הכל כאילו כל עובי גודל וצבע (צבעים שהם לא בעובי 3 מ"מ יהיה לך קשה להשיג בכל מקום ככה שאל תצפה ליותר מדי...)
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי shtroodel » ה' מאי 01, 2003 8:38 pm

שחר על מה אתה מדבר??

יש מעט מאוד מאוד מאוד חיתוכים שנעשו בו אי פעם בתיכון היובל ולעומת זאת לא מעט שנעשו בפוליקריל ובטיסנאות...

אם אתה לא יודע אל תענה ויש סיבה שהוא שאל את מי שבנה אותו ולא אותך...
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי השחר העולה » ה' מאי 01, 2003 10:18 pm

כן...... טוב בוא נתלהב קצת......
לפי מה שהבנתי זה מה שהוא שאל.
ואם אתה בגישה של "אם אתה לא יודע אז אל תענה כי אני כן יודע" אני יכול להגיד לך אותו דבר על הרבה, הרבה יותר דברים (דוגמא של הדבר הכי בסיסי בעולם בערך,טרנזיסטור), אז אל תבוא עם טון כזה... :x :x :shock:
ודרך אגב, בולשיט כי אני חתכתי גם את הבסיס של במפר את העיגול - אתם לא חתכתם את העיגולים של הרובוטים? ואני קניתי את הפרספקס בכפר-סבא באיזור התעשייה (וזה היה דרך אגב שאתה היית עוד בקיץ אחרי כתה י' :shock: ).
שחר :arrow:
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי DarkSide » ה' מאי 01, 2003 10:32 pm

שחר...זאת בדיוק הנקודה של שטדלר...
אתה ראית איך העיגול (אליפסה שבורה?) שלך נראה? :)

לעומת זאת, אתה ראית איך העיגול (מושלם?) של ניאו נראה?

שם ההבדל :)
קרה לכם פעם שהרובוט הרביץ לכם בגלל שהתוכנה שלכם דפוקה?
לא?
טוב, לא משנה...
סמל אישי של המשתמש
DarkSide
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי השחר העולה » ה' מאי 01, 2003 10:38 pm

נכון העיגול לא מושלם , זה אחד החיתוכים הראשונים שעשיתי, ועשיתי לבד.
המקדח שעשיתי איתו היה גם עקום מה שיצר את הבעיה.
אני חושב שהעובדות:
1) הצלחתי לעשות עבודה של קבוצה שלמה בעוד אני לומד ובהצלחה רבה, ולעבוד עם מכשור אלקטרוני זעיר רב, וגם לעשות מערכת מכנית כזאת שעוברת כל שיפוע קיים היום, בקרת מנועים. אני חושב שזה שהעיגול לא מושלם.... לא ממש משפיע על זה.
2) לך אין רובוט והרובוט שהיה לך , ששמתם עליו >>משקולת<< כדי שיסע ישר, במקום לעשות PID או משהו כזזה, ושלא חתכתם אותו לבד, אלא הזמנתם אותו מוכן.

העובדות האלה די מדגישות שזה לא כזה משנה אם העיגול מושלם או לא...
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי השחר העולה » ה' מאי 01, 2003 10:50 pm

אה כן גם העובדה הקטנה שהרובוט מקום 1 ארצית גם לא היה חתןך מושלם....
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי shtroodel » ה' מאי 01, 2003 10:51 pm

ובכל זאת... אני לא עניתי על שאלות שקשורות בטרנזיסטורים ואותי לא שאלו על בקרת מהירות...

ועדיין לא הבנתי מה אתה רוצה? כן מן הסתם אנחנו חתכנו את העיגולים של הרובוט... השאלה היא איך ועל זה עניתי...

ואני חושב שאתה ראית מספיק מסביבת העבודה של כל קבוצה שאי פעם עבדה כדי לדעת שתמיד אבל תמיד לא כולם עובדים וגם כאן אני ועוז היינו אלה שבנינו את השלד ולא כל הקבוצה...
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הבא

חזור אל פורום הרובוטיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 14 אורחים