שאלה באלקטרוניקה

הפורום הראשי, אתר הרובוטיקה הישראלי

המנהלים: אסף פוניס, גיא יונה

שאלה באלקטרוניקה

הודעהעל ידי מתושלח בן חפרפרת השדה » ש' אוגוסט 02, 2003 11:51 am

אם יש לי ספק אחד- כלומר עם יציאת מתח אחת בלבד ואני צריך לספק למעגל 6V ולמנוע 10V
איך אפשר לבצע זאת?

חשבתי לשים 5 דיודות וזה לא מעשי,
או שאפשר לשים נגד-אבל איזה נגד יוכל לעמוד בזרם של 2A ?

בתודה מראש
מתושלח בן חפרפרת השדה

הודעהעל ידי השחר העולה » ש' אוגוסט 02, 2003 12:10 pm

אני אתחיל בשאלה - למה מעגל עם 6 וולט? למה לא רמת TTL סטנדרטית 5 וולט?
אבל אם כבר, תשתמש במייצב מתח LM338K (יש המון מידע עליו, חפש בגוגל) ואיתו תוכל להוריד מ- 10 וולט ל - 6 (עם פונטנציומטר). חוץ מזה שאם כבר יש מנועים, שים לפני הכניסה למייצב מתח (שמוריד ל- 6 וולט, כן?) , במקביל קבל אלקטרוליטי של 1000 - 4700 מיקרו פרד, קבל קרמי של 0.1 מיקרו פרד ובטור סליל 100 מיקרו הנרי (זה אמור לסנן את כל הרעשים ואתות בעלי תדירויות גבוהות המגיעים מהמנוע ויכולים לגרום לבעיות באלק' עדינה)
שחר
www.robotica.co.il/movies/movies.php
האמת המפתיעה היא שלו היינו מאפשרים לחתולים להתקדם לעמדות כוח בפוליטיקה העולמית הרי שתופעות כמו מלחמות וטרור גלובלי היו מצטמצמות לאלתר. לעומת זאת, העצרת הראשית של האו"ם היתה מסריחה.
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי השחר העולה » ש' אוגוסט 02, 2003 12:12 pm

נ.ב. יש מספיק נגדים שעומדים ב- 2 אמפר אבל אני מניח שהמעגל שלך לא יצרוך ממש זרם קבוע כל הזמן, אז זרם משתנה אומר מתח שונה על הנגד בכניסה , מה שמשנה את מתח הכניסה למעגל. מצב מאד לא רצוי.
האמת המפתיעה היא שלו היינו מאפשרים לחתולים להתקדם לעמדות כוח בפוליטיקה העולמית הרי שתופעות כמו מלחמות וטרור גלובלי היו מצטמצמות לאלתר. לעומת זאת, העצרת הראשית של האו"ם היתה מסריחה.
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי shtroodel » ש' אוגוסט 02, 2003 12:12 pm

טוב אני מניח שהמוצא של הספק שלך הוא 10 וולט פשוט כי לא אמרת משהו אחר...

גודם כל כן יש נגדים שיכולים לעמוד בכאלה זרמים אבל הם די גדולים ומכוערים ובאופן כללי הם לא כזה כיף. הם גם לא יהיו יותר מדי יעילים מחינתך כי הרי אתה תחשב את ערך הנגד לפי צריכת הזרם ואחרי זה צריכת הזרם תשתנה אז תחליף נגד כל פעם?

אם המעגל שלך יכול להתמודד עם 5 וולט במקום 6 אז תוכל לקנות מייצב מתח קטן ופשוט מאוד בכל חנות אלקטרוניקה (7805) יש גם מייצבים ל6 וולט אני חושב אבל הם פחות נפוצים.

כמה הודעות אחורה יש הסבר על איך אפשר לבנות מייצב מתח עם מתח מוצא שאפשר לכוון, תנסה לקרוא גם את זה- להזיק זה לא יכול...
Ein Volk, Ein Reich, Ein Frrrrr!
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי shtroodel » ש' אוגוסט 02, 2003 12:15 pm

אופס לא ראיתי ששחר כבר הספיק להגיב...

טוב פחות או יותר אמרנו את אותם דברים, פשוט תעשה איחוד בין ההודעות...:)
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי השחר העולה » ש' אוגוסט 02, 2003 12:47 pm

סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

...

הודעהעל ידי Daniel-Orion » א' אוגוסט 03, 2003 7:30 pm

אם תמצא מקום בארץ שיש לו 7806 (נדיר) אז הבעיה שלך נפתרה, אחרת תצטרך לבנות מעגל מבוסס 317 או 338 (לזרמים יותר גבוהים).
Don't let school interfere with your education
סמל אישי של המשתמש
Daniel-Orion
משתמש ותיק
משתמש ותיק

...

הודעהעל ידי Daniel-Orion » א' אוגוסט 03, 2003 7:47 pm

ד"א אם אתה צריך עזרה טכנית כלשהי כדי לבנות את המעגל או יש לך עוד שאלות כמו למשל "מה לעזאזל זה 7806 או lm317?" אל תתבייש לשאול :wink:
סמל אישי של המשתמש
Daniel-Orion
משתמש ותיק
משתמש ותיק

אני קניתי 7806 בהר-ציון בתל אביב

הודעהעל ידי פיף » ב' אוגוסט 04, 2003 4:41 pm

המוכר לא התרגש מזה יותר מדי אז אני לא חושב שהוא כזה נדיר בכל מקרה כל רכיבי סדרה 78XX מיועדים לעבודה בזרם של עד 1 אמפר וגם זה כשמחובר אליהם heatsink הדרישה של הבחור היתה 2A ולכן מייצב מתח כזה לא יהיה לו טוב (ולמיטב זכרוני גם לא הLM317 אבל לא התעמקתי בdatasheet שלו יותר מדי וחיבור במקביל של כמה מייצבים כאלה יהיה עבודה ערבית אז צריך למצוא פתרון אחר.
מצד שני זה שהספק מסוגל לספק 2A זה לא אומר שזה מה שהמעגל שלו הולך לדרוש למעשה אני אהיה די מופתע אם זה מה שהמעגל ידרוש אני מציע שהבחור יעלה פה שרטוט של מה בערך הוא מתכנן לעשות וסביר להניח שהוא צריך למעשה זרם נמוך יותר שאכן נתמך ע"י מייצב מתח פשוט.[/img]
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the universe trying to produce bigger and better idiots.
So far, the universe is winning.
D. Adams
פיף
משתמש חדש
משתמש חדש

הודעהעל ידי השחר העולה » ב' אוגוסט 04, 2003 5:14 pm

חחח...
טוב , פתרון "גאוני". אם אחד יכול עד אחד אמפר, אז 2 יכולים עד.... 2 אמפר! 2 במקביל! שים כבר 3 במקביל ויהיה לך מספיק טוב....
317 הוא עד 1.5 אמפר אז תשתמש ב 338 שהוא עד 5 אמפר.
שחר
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

Re: אני קניתי 7806 בהר-ציון בתל אביב

הודעהעל ידי Daniel-Orion » ג' אוגוסט 05, 2003 3:02 pm

פיף כתב:המוכר לא התרגש מזה יותר מדי אז אני לא חושב שהוא כזה נדיר בכל מקרה כל רכיבי סדרה 78XX מיועדים לעבודה בזרם של עד 1 אמפר וגם זה כשמחובר אליהם heatsink הדרישה של הבחור היתה 2A ולכן מייצב מתח כזה לא יהיה לו טוב (ולמיטב זכרוני גם לא הLM317 אבל לא התעמקתי בdatasheet שלו יותר מדי וחיבור במקביל של כמה מייצבים כאלה יהיה עבודה ערבית אז צריך למצוא פתרון אחר.
מצד שני זה שהספק מסוגל לספק 2A זה לא אומר שזה מה שהמעגל שלו הולך לדרוש למעשה אני אהיה די מופתע אם זה מה שהמעגל ידרוש אני מציע שהבחור יעלה פה שרטוט של מה בערך הוא מתכנן לעשות וסביר להניח שהוא צריך למעשה זרם נמוך יותר שאכן נתמך ע"י מייצב מתח פשוט.[/img]

למה בדיוק להשתמש בכמה 78XX במקביל זה עבודה ערבית?
לפרויקטים שלי אני משתמש הרבה ב7805 בתור ספק כח, בד"כ אני שם 3 מייצבים למרות שהמעגל לא יצרוך יותר מ 1.5 אמפר אבל כדי לפזר את החום המצטבר אני משתמש ב-3.
סמל אישי של המשתמש
Daniel-Orion
משתמש ותיק
משתמש ותיק

הודעהעל ידי השחר העולה » ג' אוגוסט 05, 2003 3:04 pm

כנראה הבחור חושב שהעלאת נצילות המעגל בעלות כללית מופחתת זאת עבודה ערבית.
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי shtroodel » ג' אוגוסט 05, 2003 5:28 pm

סבבה שישתמש ב338... גם מייצב בודד גם מתח מתכוונן וגם עד 5 אמפר...

תהנה.
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הודעהעל ידי השחר העולה » ג' אוגוסט 05, 2003 6:13 pm

כבר הצעתי את זה לפני 4 תגובות....
סמל אישי של המשתמש
השחר העולה
כותב הטור

הודעהעל ידי shtroodel » ג' אוגוסט 05, 2003 6:17 pm

ובכל זאת התקיים דיון אחרי זה...

אז רעננתי את זכרונו.
סמל אישי של המשתמש
shtroodel
משתמש בכיר
משתמש בכיר

הבא