פירוט התחרויות באירוע רובוקאפ

 אתר זה, חלק מאתר הרובוטיקה הישראלי, מוקדש לבוני הרובוטים לתחרויות הרובוקאפ ובעיקר לחלק ה-Junior המיועד לבתי ספר תיכון, חט"ב וי

תחרות הרובוקאפ, שנוצרה במקור כתחרות מקצועית לאוניברסיטאות וככלי מחקרי, התפתחה עד מהרה גם ככלי חינוכי ממדרגה ראשונה לטכנולוגיה – המקרב את לבבותיהם של מאות בני נוער ברחבי העולם לתחומי ההנדסה ולרובוטיקה בפרט. כיום קיימות מספר ליגות בתחרות הרובוקאפ, המחולקות לשני תחומים – ליגות לבוגרים, המיועדות לאוניברסיטאות ולחברות פרטיות, וליגת צעירים "Robocup Junior" המיועדת לבתי ספר תיכון, חט"ב ויסודיים, שהחלה לפעול בשנת 2000.

 


הרובוטים בכל אחת מתחרויות אלו חייבים להיות אוטונומיים (לא נשלטים מרחוק ע"י אדם).


ליגת Robocup Junior

 

בתחרויות הכדורגל מטרת התחרות היא בניית רובוט אחד (לתחרות 1x1) או שני רובוטים (לתחרות 2x2) המסוגלים לשחק כדורגל מול רובוט(ים) של הקבוצה המתחרה למשך שתי מחציות שנמשכות 10 דקות כל אחת. המשחק מתקיים במגרש שרצפתו מכילה גווני אפור ומשתנה מלבן בצד אחד, לשחור בצד שני של המגרש. צבע השערים הוא אפור. כדור המשחק משדר קרני אור אינפרא אדום כך שיתגלה לרובוטים באמצעות חיישנים מתאימים. השערים שנכבשו קובעים את תוצאת המשחק.

 

בתחרות ההצלה, הרובוט צריך לעקוב אחר פס שחור על רקע לבן במהלך נסיעתו בתוך ובין החדרים. לחלק מהחדרים צריך להגיע לאחר עליה על מישור משופע. לאורך המסלול, מודבקים דמויות מניר כסף ומבריסטול המכונים "קרבנות", שעל הרובוט לזהות בכדי לצבור יותר נקודות. זיהוי "קרבן" מחייב עצירה לשניה אחת ליד ה"קרבן" והשמעת צפצוף. על כל זיהוי נכון של "קרבן מקבל הרובוט 10 נקודות ועל כל מעבר חדר (מכניסה ועד ליציאה) מקבל הרובוט 10 נקודות נוספות.

 

תחרות הריקודים מאפשרת לתלמידים ליצור רובוטים שיבצעו תנועות מתואמות עם מוסיקה שהוקלטה מראש או מוזיקה חיה, וכאן הניקוד ניתן על יצירתיות, תלבושות, רמה טכנולוגית, ועוד.

 

לחצ/י כאן לחוקי התחרות בעברית.


ליגת Robocup

 

SSL – ליגה לרובוטים קטנים משחקים 5x5, יש מצלמה מרכזית שמשדרת למחשב, המעביר הוראות ל"שחקנים".

 

 MSL- ליגה לרובוטים בינוניים משחקים 4x4, כאשר המחשב, המצלמה וכל השאר נמצאים על כל רובוט.

 

ליגת AIBO של כדורגל בין קבוצות של כלבי AIBO של סוני, ליגת סימולציה, שבה משחקים מחשבים אחד מול השני.

 

ליגת U-League הינה ליגת ביניים ביןJunior  ל- SSL – המיועדת למוסדות המתחילים את דרכם בתחרות, או שהם דלי תקציב.

 

ליגת Humanoid היא למעשה ליגת הדגמת יכולות של רובוטים שנראים כמו אנשים. אין בה למעשה תחרות.

 

ליגת הצלה עם חדרים שבהם מוטלים "ניצולים" שהם בובות גדולות עם מנועים שמניעים למשל את האצבעות, תחת "הריסות" או מאחורי שולחנות וכו'.

תחרות ארצית
חוקי התחרות
גלריית תמונות
האתר הרשמי של
רובוקאפ ג’וניור העולמי